13.4.2018 / Gösterim Sayısı : 426

Yem Bitkileri Destekleme Müracaatları Başladı

Ülkemiz genelinde kaliteli kaba yem açığını kapatmak amacıyla; Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, "Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2018/17)" kapsamında "2018 Yılı Yem Bitkileri Üretimi Destekleme" müracaatları başladı.

Yem bitkileri üretimi yapan çiftçilerimizin, üretim bilgilerini parsel bazlı olarak  2018 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularını yaptıktan sonra yem bitkileri müracaatlarını yapmaları gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazileri üzerinde kaliteli kaba yem üretmek amacıyla yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere, çok yıllık yem bitkilerinden yonca ve yapay çayır mera için 4 yıl, korunga için 3 yıl süreyle, tek yıllık yem bitkileri ekilişlerinde ise üretim yaptıkları yıl için, ürünü hasat etmeleri kaydıyla dekar başına aşağıda belirtilen miktarda destekleme ödemesi yapılır,

1Yonca (Sulu), Yapay Çayır Mera90 TL/dekar x (4 yıl)
2Korunga90 TL/dekar x (3 yıl)
3Tek Yıllık Yem Bitkileri (Fiğ, Macar Fiği, Hayvan Pancarı, Yem Şalgamı, Yem Bezelyesi, İtalyan Çimi, Yulaf, Tritikale Sorgum, Sudan Otu, Sorgum Sudan Otu Melezi)60 TL/dekar
4Tek Yıllık Yem Bitkilerinden Yapılan Silajlar 60 TL/dekar
5Silajlık Mısır100 TL/dekar
6Kuru Şartlarda Ekilişi yapılan diğer tüm Yem Bitkileri (Silajlık Mısır, Yonca, Çok Yıllık Çim))40 TL/dekar

 

Bakanlığımızca hayvancılık yetiştirici bölgesi ilan edilen İlimizde yukarıda belirlenen yem bitkileri ekilişlerine % 25 ilave destekleme ödemesi yapılacaktır.

Bu kapsamda yem bitkileri üretimi yapan üreticilerimizin; Yem Bitkileri Destekleme Ödemelerinden faydalanabilmesi için, yem bitkileri destekleme müracaatlarını İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize şahsen yapmaları gerekmektedir.

Üreticilerimizin müracaatlarını ürünlerini hasat etmeden önce yapıp, arazi kontrollerini ise hasat sırasında Köy bazlı olarak yaptırmaları gerekmektedir. Hasat işlemi başladıktan sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Tüm çiftçilerimize ilanen önemle duyurulur.

 

 

 

Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü


''