14.5.2018 / Gösterim Sayısı : 110

Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi Bölge Toplantısı Yapıldı

#2018.05.14 Kırsal Kalkınma

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından birlikte yürütülen "Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi" (KDAKP) kapsamında, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde uygulanacak olan Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi Uygulama Rehberi Hazırlık toplantısı İl Müdürlüğümüzde yapıldı.

Gerçekleştirilen toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, Bartın İl Müdürü Abdülsetter BAYRAM, Sinop İl Müdürü V. Şahin DEĞİRMEN, Şube Müdürleri Sinan ÇELEBİCAN, Emine SANCAR, Fatih DANACIOĞLU, Kadir TOKSOY ve İl Proje Yürütme Biriminde görevli personel katıldı.

İl Müdürlüğümüz Gideros Toplantı Salonunda saat 10.00 da başlayan toplantının açılışında bir konuşma yapan İl Müdürü Osman YAMAN; "Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin şu anda Ülkemizde toplam altı ilde yürütüldüğünü, Batı Karadeniz Bölgesinde ise; Bartın, Kastamonu ve Sinop İllerinde yürütüleceğini, İlimizin Koordinatör İl olması nedeniyle bu gün burada bu toplantı ile sizlere ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını, bu projeler ile bölgemiz kırsal kesiminin sorunlarının azaltılarak, tarımının daha da ileriye gideceğine gönülden inandığını" ifade etti.

Projenin İlimiz ve bölgemiz açısından öneminden bahsederek bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerektiğini, bunun içinse üretime yönelik projeler yapılması gerektiğini vurguladı. İlimizin tarım potansiyeli hakkında kısa bilgiler veren İl Müdürü YAMAN projenin ilimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan ÇELEBİCAN; IFAD hakkında ve İlimiz ile diğer illerin Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesine kapsamına nasıl alındığı hakkında bilgiler verdi. Projenin kapsamı ve süreçleri anlatıldı. Daha sonra İlimizin tanıtım videosu izlendi.

Akabinde Ziraat Yüksek Mühendisi Cihat SİPAHİ; Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında ilimizde bu zamana kadar yapılan çalışmaları bir sunum ile anlattı.

Öğleden sonraki ikinci oturumuna başlanan toplantıda; İl Proje Yürütme Birimlerinde görevli personel ile birlikte projenin uygulama rehberi hazırlığına devam edildi. Toplantı karşılıklı bilgi alışverişi ile saat 18.00'de sona erdi.

Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi iki aşamalı olarak uygulanacak olup, yaklaşık 8 yıl sürmesi planlanmaktadır. 2018 yılı sonunda başlayacak projenin toplam bütçesi ise 103 milyon Avro olarak belirlenmiştir.

''