6.12.2018 / Gösterim Sayısı : 21

Devrekâni'de Mera Islah ve Amenajman Projesi Kapsamında Yem Bitkileri Tohumluğu Dağıtımı

#2018.12.06 Yem

İlimiz Devrekâni ilçesi Hasırlı ve Habeşli köylerinde; Bakanlığımız tarafından karşılanan ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında üreticilere 900 kg. yonca, 650 kg. korunga ve 750 kg. macar fiği tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

İlçe Müdürlüğünde yapılan tohum dağıtımına, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Özcan GAZİOĞLU, konu uzmanları ve üreticiler katıldı.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlçe Müdürü Özcan GAZİOĞLU; "Bakanlığımızın hayvansal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi,  çiftçilerin desteklenebilmesi, gelir düzeyinin yükseltilebilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulabilmesi ve kırsal nüfusun istihdamına katkıda bulunulabilmesi için Mera Islah ve Amenajman Projelerinin Desteklemesi Programı'nın uygulamaya koyulduğunu" söyledi.

İlçe Müdürü GAZİOĞLU; "2017 yılında ilçemizde uygulanmaya başlayan bu proje kapsamında ilçede  proje uygulama alanı olan Hasırlı ve Habeşli köylerinde meralar üzerinde otlatma baskısını azaltmak ve ortaya çıkan kaba yem ihtiyacını karşılamak için % 60 üretici katkılı % 40 proje katkılı yem bitkisi tohumluğu desteği sağlanmaktadır. 2018 yılı için üreticiye 900 kg. yonca, 650 kg. korunga ve 750 kg. macar fiği tohumu dağıtımının gerçekleştirildiğini" belirtti.

Bu tür projeler sayesinde çiftçilerimiz, sürdürülebilir tarım ve hayvancılığa yönlendirilerek ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulmasını amaçladıklarını ifade eden GAZİOĞLU, üreticilere dağıtılan tohumların hayırlı olmasını dileyerek, üretimin her aşamasında karşılaşılabilecekleri sorunlara karşı İlçe Müdürlüğü ile irtibatlı olmalarını tavsiye etti.

''