T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Seydiler'de Patates Tohumluğu Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 19.4.2022

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce hazırlanan proje kapsamında 5 ton patates tohumluğu dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtım için düzenlene törene İlçe Kaymakamı Cihat ABUKAN ve İlçe Belediye Başkanı Mehmet ERDOĞAN' da katıldı. 20 üreticiye 1 dekar alanda olmak üzere dağıtım gerçekleştirildi.

İlçenin ekolojik koşullarının endüstri bitkilerinin yetiştiriciliğine uygun oluşunun yanında kapalı ve açık kanallar ile sulama imkanının olduğu İlçede ana üretim faaliyeti olan hububat ve yem bitkileri yetiştiriciliğinin yanında alternatif gelir getirici üretim dallarının da geliştirilmesi hedeflenmiş ayrıca bölgesel ihtiyaçların en ekonomik karşılama yöntemi olan yerinde üretim modeli de teşvik edilmiş oldu.

Seydiler İlçemizde Kırsal Alanlarda Lokomotif Etkiye Sahip İşletmelerin de oluşması ve çoğalması adına hazırlanan proje sayesinde ürettiği patatesin kalitesi ve lezzeti sayesinde bazı işletmelerinde bu yan üretim faaliyet dalını, ana üretim haline dönüştürmesi ve lokomotif etki oluşturacak pazarlamacı konumuna dönüşmesi de hedeflenmiştir.

İl ve İlçe pazarlarında tüketicilerimizin kaliteli patatese erişiminin sağlanacağı gıda güvenliğini de temin edici bu Projenin İlimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.