T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SELDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE ÜRETİM YAPAN KADIN ÇİFTÇİLERİMİZE FİDAN VE TOHUM DAĞITIMI YAPILDI

Yayın Tarihi : 13.5.2022

11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen selden etkilenen başta Bozkurt olmak üzere İnebolu ve Çatalzeytin de üretim yapan kadın çiftçilerimize Kivi Fidanı ve Ata tohumları dağıtıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu ve İl Müdürlüğümüz arasında düzenlenen Protokol kapsamında hazırlanan "YOK OLUŞA DUR DE PROJESİ" kapsamında, Kastamonu, Bolu ve Yalova İllerinde faaliyet gösteren Kadın Girişimciler Kurulları tarafından temin edilen 800 adet Kivi Fidanı ve Mısır, Fasulye, Domates, Kabak gibi çeşitli sebzelere ait Asırlık Ata Tohumları; İl Müdür Vekilimiz Mücahit TEMUR, TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Halime Nilgül ŞENER, KTV Şube Müdürü Uğur ERTOP, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ümit UÇAR, Çatalzeytin İlçe Tarım Müdürü İsmail KAŞ, Bozkurt İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut YAŞAKURT, Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Bengi ŞENER, İcra Kurulu Üyesi Muazzez MUHSİROĞLU, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasından Ahmet TEMİRCİ, Proje Sorumluları Ziraat Mühendisleri Ömür ONUR ve Harun DEMİRCİ, İlçe Müdürlüklerinde görev yapan teknik personel ve kadın çiftçilerimizin katılımları ile Çatalzeytin İlçe Hükümet Konağı önünde çiftçilerimize dağıtıldı.

Dağıtımda söz alan İl Müdür Vekili Mücahit TEMUR; "Selden etkilenen bölgelerimizde Bakanlığımız olarak birçok çalışmaya imza attık. Gerek entegre projelerle gerekse afet ödeneği ile çiftçilerimize hem maddi hem de ayni olarak katkılarda bulunduk. Bunun dışında Sivil Toplum Kuruluşları ile yürüttüğümüz ortak projeler ile de çiftçilerimizin yaralarına derman olmaya çalışıyoruz. Bölgenin yeniden toparlanması ve çiftçimizin eski gücüne kavuşması için Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak elimizden geleni yapmaya da devam edeceğiz. Bu görevler için sağlam bir ekibimiz var. İlçe Müdürlüklerimiz olsun İl Müdürlüğümüze bağlı şubelerde görev yapan teknik personelimiz olsun hepimiz sonuna kadar destekçi olacağız." diyerek Bakanlığımızın her daim çiftçilerimizin yanında olduğunu ifade etti.

TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı H.Nilgül ŞENER ise; "Türkiye' nin birçok yerinde hizmet veren Kadın Girişimciler Kurulu ve üyeleri selden sonra bize ne yapabiliriz diye sordular. Çünkü buradaki insanların özellikle kadınların ciddi desteğe ihtiyacı vardı. Baktık ki tarımsal üretimle ilgili nerede ise ellerinde hiçbir şey kalmamış. Gördük ki bu kadınlar bir şekilde desteklenmeli. Bizlerde İl Tarım Müdürlüğü ile iletişime geçerek neler yapabileceğimizi tartıştık. Yalova İl Tarım Müdürlüğünün destekleri ile Yalova Kadın Girişimciler Kurulu 800 adet hibe Kivi fidanı gönderdi. Bolu Kadın Girişimciler Kurulu ellerinde mevcut Asırlık Ata Tohumlarını gönderdi. Böylece elimizde kadınlarımıza dağıtabileceğimiz ve onların gönüllerine dokunabileceğimiz materyalimiz oluşmuş oldu. Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü de bizi kadın çiftçilerimizle buluşturdu. Gerekli organizasyonları hazırladı. Bu vesile ile bugün burada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım dağıtılan fidanlar ve tohumlar kadınlarımıza bolluk ve bereket getirir. Herkesin emeğine sağlık." diyerek görüşlerini dile getirdi.

Kadın çiftçilerimize fidanların ve tohumların dağıtımının ardından tören sona erdi.