T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 YILI LİDER ÇOCUK KAMPI GEZİLERİMİZ TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR...

Yayın Tarihi : 25.5.2022

​      Bakanlığımızca her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine "Hayatın merkezinde tarım, tarımın Merkezin de çocuk" ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir.

   Birleşmiş Milletler 2022 yılını "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri olarak belirlemiştir. Lider Çocuk Tarım Kampı Programının bu tema ile Yetiştiriciliği " gerçekleştirilmesi uygun görülmüştür. Bu kapsamda; öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yörelerine özgü türleri tanımaları, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi vb. konularda tarım kampına katılan çocuklara faaliyet ve etkinliklerin yapılmaktadır.

 

    Bu kapsamda bu yıl Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı desteği ile Kastamonu İl tarım ve Orman Müdürlüğü  Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Merkez İlçeye bağlı Kuzyaka ve Kayı İlkokulu 4.sınıf Öğrencilerinden 34 kişilik bir gruba Kastamonu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalında görev yapan Doç.Dr.Adem Yavuz SÖNMEZ tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri konusunda eğitim verilmiş olup, lider çocuklar ülkemizde ve yöremizde bulunan , dünya genelinde bilinen birçok balık türü hakkında bilgi sahibi olmuşlardır.

     ''Lider Çocuk Tarım Kampında'' çocuklara teorik eğitimlerin yanında uygulamalı eğitimlerde verilmiştir. Kamp başlangıcında Lider çocuklara balıkçılık ve su ürünleriyle ilgili eğitim verilmiş olup sonrasında üniversite içerisinde bulunan akvaryum ve laboratuvarlar gezdirilerek uygulamalı eğitimlere devam edilmiştir.

      İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur ERTOP, Zir.Yük.Müh. Neriman DELGE ve Sosyolog Aysu KÖSERECEP tarafından doğa bilinci ve çevre farkındalığının kazanılması, tarımın önemi, gıda güvenilirliği ve iklim krizinin önüne geçilmesi için yapılması gerekenler ve kırsal alandan kente göçün önüne geçilerek kırsalı kırsal alanda kalkındırmanın önemi hakkında bilgiler verilerek kamp alanında etkinlikler yapılmış ve program sonlandırılmıştır.