T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Belovacık Köyünde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kuruldu

Yayın Tarihi : 31.5.2022

Devrekani İlçesi Belovacık köyünde 30 çiftçinin bir araya gelmesi ile S.S. Belovacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu.

Belovacık köyü çiftçileri kooperatifleri ile sütün pazarlanması, girdilerin alınmasında ve orman üretiminde faaliyet göstererek gelirlerini artırmak için çalışma yapacak ve ortaklarının ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Kooperatifin kurucuları arasında Lütfi KETİ, Hakan GÜRÇAY, Cemal GELİN, Metin ZENGER, Nuh TÜRÜT, İsmail ÇANAKLI, Hüseyin DİRİL gibi isimler yer aldı. Kurucu isimler Kastamonu Ticaret Odası'nda bir araya gelerek imzaların atılmasının ardından
Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün onayı ve Ticaret Odasının tescil ve ilanı ile kuruluş işlemi tamamlandı.

Daha sonra, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU kurucu ortaklar tarafından makamında ziyaret edildi.

Kooperatif hakkında açıklama yapan kurucu başkan Lütfi KETİ; Sözlerine köyümüzde bir kooperatifin kurulması ihtiyacı doğdu, özellikle orman işçiliği ve orman altı ürünlerin değerlendirilmesinde ve Hayvan potansiyelin yüksek olması nedeni ile mevcut bulunan sütün ortaklarca pazarlanarak değer kazandırmak için, birlikte hareket edilmesini söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU; yaptığı kısa konuşmada, kooperatifleşme bir tercih değil, zorunluluktur. Kooperatifler birlikte üretilen, birlikte bölüşülen örgütlenmelerdir. Kooperatifler, üretimin planlanması aşamasından başlayarak üretim sürecini, ürün kalitesini, ürünlerin soframıza gelene kadar olan aşamalarını örgütleyen yapılardır. Kooperatiflerin aldığı her bir karar çiftçinin lehinedir. Bu nedenle ortaklar üretecek kooperatif pazarlayacak sizlerin gelirlerinde artış olacaktır dedi. Kurulan kooperatifin hayırlı olmasını söyleyerek sözlerini bitirdi.