T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Doğanyurt' da Çiftçilere Çapa Makineleri Teslim Edildi

Yayın Tarihi : 1.6.2022

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tabandan tavana doğru yaklaşımla, katılımcılığı sağlayan yerel kapasiteyi ve örgütlenmeyi geliştiren, istihdam yaratma potansiyeli olan üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren tarıma daha küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını esas alan projeler ile üretime yönelik makine ekipman alımı projeleri kapsamında,  almaya hak kazanıp sözleşme imzalayan 32 yatırımcıya çapa makineleri törenle teslim edildi.

Pazar yerinde yapılan teslim törenine;  Doğanyurt Kaymakamı Hilal KIZILKAYA, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, Belediye Başkanı Ahmet KAYA, Ziraat Odası Başkan Necati YILMAZ, İlçe Tarım Müdürü Osman TOSUN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan ÇELEBİCAN, Sivil Toplu Kuruluşu Temsilcileri, Kurum Amirleri, teknik personel makine teslim alacak olan yatırımcılar ve yakınları katıldı.

Programın açılış konuşmasının ardından; İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU konuşmasında; "Bakanlığımızca, kırsal kalkınma yatırımları 2007 yılından bu tarafa hibe desteği programı uygulamakta çiftçilerimiz ve yatırımcılarımız her yıl bu programdan faydalanmaktadır. İlimizde her geçen yıl proje sayımız artarak devam ediyor. Geçen yıl bu konuda 217 yatırımcımız ile sözleşme imzalamış. Bu yıl ise 655 projemiz Bakanlığa gönderildi ve kabul edilen bütün projelerimizi hayata geçireceğiz.

Bu gün ise Doğanyurt ilçemizde uzun yıllar aradan sonra ilk defa 32 üreticimize bölge tarımı için çok önem arz eden çapa makinesi dağıtımını gerçekleştiriyoruz

Bu proje kapsamında yatırımcılara proje tamamlandığında 402.879 TL hibe desteği ödenecektir.

Doğanyurt İlçemiz kestane üretimi konusunda da önemli bir yere sahiptir. Biz Türkiye'deki kestane üretiminde ilk üçteyiz. 14 bin hektar kestanemiz var. Bunun 4 bin hektarı sırf kestane ormanı ama maalesef kestane işleyen tesisimiz yok. Bu konu önemli, demek ki sahilde kestane işleyen bir tesis yaptığımızda bunu bakanlığımız destekleyecek ve çiftçimiz kazanacak" 

İlimizde 80 bin dekar fındık ekim alanımız var. İnebolu, Abana, Çatalzeytin, Doğanyurt, Cide Bozkurt'ta bunun 47 bin dekarı bizden alan bazlı destek alıyor. Alan bazlı destek miktarı yaklaşık 8 milyon TL civarındadır. Doğanyurt ilçemiz fındık alanı ve üretiminde başı çekmektedir. 15.219 da alana 2.587.000 TL Destekleme ödemesi yapılmıştır. Bu gün makinelerini teslim alacak olan yatırımcılarımıza hayırlı olmasını diliyor bol ve bereketli kazançlar temenni ederek bütün katılımcılarımıza teşekkür ediyorum, dedi.

Çiftçimiz Ahmet ALTIN konuşmasında; Kırsala bu desteklerin verilmesi son derece önemli, bu çapa makineleri işlerimizi çok daha rahatlatacak, bizlere bu imkânı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın İl Müdürümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, dedi.

Konuşmasında Belediye Başkanı Ahmet KAYA; Her zaman üreticilerimizin yanında olacağız diyerek, toplamda 402 bin Türk Lirası tutarında desteğin yatırımcılara verileceğinden mutluluk duyduğunu, bu desteklerin çok faydalı olduğunu ilçemizde özellikle kestane, fındık ve kestane balı üretiminin çok yaygın olduğu bu durumdan da oldukça menün olduklarını ifade edere bu gün teslim edilen makinelerin işlerini oldukça kolaylaştıracağına inanıyor bol ve bereketli kazanç elde etmelerini temenni ederek herkese hayırlı olmasını diliyorum, dedi.

Programda bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı; Hilal KIZILKAYA Tarım ve Orman Bakanlığının Makine ekipman hibe destek programından ilçe çiftçilerimizin faydalanmasından çok memnun olduğunu, çiftçilerin yeniliğe açık olması ve artık geleneksel yöntemlerden yeni teknikleri kullanarak, üretim anlayışını geliştirme konusunda büyük bir gayret gösterdiklerini, çiftçilerimiz kestane, kestane balı, fındık ve balıkçılık üretimi ile geçimlerini sağlamakta olduklarını söyleyerek, özellikle kestane ve kestane balı üretiminin ilçeleri için çok önemli olduğunu, bu ürünlerin üretimin artırılması için gayret gösterdiklerini, bunun ilçe ekonomisinin gelişmesi açısından faydalı olacağını ifade etti. Bu gün burada üreticilerimize teslim edilen çapa makinelerinin hayırlı uğurlu olmasını kendilerine bol kazanç getirmesini diledi.

Sonrasında, bu projeleri hazırlayan çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Onlar her zaman için yaptıkları üretimle bizim göz bebeğimizdirler. Çiftçilik mesleği bizim için en stratejik meslektir. Bundan dolayı tüm çitçilerimizi tebrik ediyorum bu projelerin hazırlanmasında,  emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.