T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MÜRVER YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ KAPSAMINDA TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 9.6.2022

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve 2021 yılında uygulamaya konulan "Mürver Yetiştiriciliği ve Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında Daday İlçesinde tarla günü düzenlendi. Düzenlenen tarla gününe; İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri SÖNMEZOĞLU, Ağaçlandırma Şube Müdürü Ercan ŞEN, Fidanlık İşletmesi Müdürü Levent TEROĞLU, DADAY İlçe Tarım ve Orman Müdür V. Engin KOCAOĞLU, Daday Orman İşletme Müdür V. Muhammet Ali KELEŞ, KTV Şube Müdürü Uğur ERTOP, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve öğrencileri, İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli, Daday ve Gölköy Fidanlık Şefleri ile Proje ile demonstrasyon kurulan kadın çiftçilerimiz katılım sağladı.

İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU; Bakanlık olarak kadın çiftçilerimize son yıllarda pozitif anlamda ayrımcılık yapıldığından ve hazırlanan projelerde kadınlara öncelik verildiğinden bahsederken; "Kadınlarımızın kırsalda gerçekten işi çok ağır. Hem ev, hem tarla- tapan, hem çocuk. Tüm bunlar kadının sırtında. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak; kırsaldaki kadınımızın sırtına fazla yük bindirmeden, ev ekonomisine katkıda bulunabileceği, rahatlıkla yetiştirebileceği, çok bakım istemeyen ancak yüksek getirisi olan ürünler ile ilgili projeler hazırlıyor ve eğitimler düzenliyoruz. Bu anlamda Kara Mürver, bölgemizde yetişen, ekonomik değeri yüksek bir ürün ve biz 2021 yılından itibaren projemizi İlimizde uyguluyoruz. Projede 4' ü Daday ve 1' i Merkez İlçemizde olmak üzere, 500' er metrekarelik alanda toplam 2500 metrekare alanda 5 adet bahçe tesisi gerçekleştirdik. Aynı zamanda Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğümüz ile imzaladığımız Protokol ile Mürver yetiştirmek isteyen çiftçilerimiz için fidan yetiştirmeyi hedefliyoruz. Projemizin ve kurduğumuz bahçelerimizin çiftçilerimize yüksek gelir getirmesini temenni ediyoruz" açıklamalarında bulundu.

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri SÖNMEZOĞLU; Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünün ülkemizin ağaçlandırmada ihtiyaç duyduğu fidanların üretiminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu vurgularken; "Orman Bölge Müdürlüğü olarak Mürver ve Mürver Fidanı üretmekle ilgili çalışmalarda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile beraber çalışmak bizi çok memnun ediyor. Aynı Bakanlığa bağlı iki ayrı kuruluş arasında imzalanan Protokol ile hem kırsalda kadınlarımızı güçlendireceğiz hem de fidan üreteceğiz. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Daday ve Gölköy Fidanlıkları tarafından alınan çeliklerle üretime başladık. Düşük miktarlarla başladığımız üretimleri çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda arttırarak devam edeceğiz. Çiftçilerimizin taleplerini karşılarken aynı zamanda da hem orman içi ağaçlandırmada hem de süs bitkisi olarak Mürveri kullanma hedeflerimiz var. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

28 Nisan 2022 tarihinde İl Müdürlüğümüz ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile 2022 yılında Gölköy ve Daday Fidanlık Şefliğine bağlı fidanlıklarda Mürver Fidanı üretimi yapılacak. İl Müdürlüğümüz ile ortak yürütülecek proje de çeşitli eğitimler ve kurslar da açılması planlanmaktadır.

2021 yılı Ekim ayında tesis edilen Mürver bahçelerinin 2024 yılında ekonomik verime yatması hedeflenmektedir.