T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Devrekâni İlçesinde Çiftçilere Makineleri Törenle Teslim Edildi

Yayın Tarihi : 16.6.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde tabandan tavana doğru yaklaşımla, katılımcılığı sağlayan yerel kapasiteyi ve örgütlenmeyi geliştiren, istihdam oluşturma potansiyeli olan üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren tarıma daha küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını esas alan projeler ile üretime yönelik makine ekipman alımı projeleri çerçevesinde almaya hak kazanıp sözleşme imzalayan 75 yatırımcıya çapa makineleri törenle teslim edildi

Devrekâni Bıdık Çayırında gerçekleşen teslim törenine; Vali Avni ÇAKIR, Kaymakam Cihat ABUKAN, ATICI, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, Ak Parti İl Başkanı Doğan ÜNLÜ, Belediye Başkanı Engin ALTIKULAÇ, Ziraat Odası Başkanı Orhan İSHAKBEYOĞLU, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Kurum Amirleri, Teknik personel, Köy Muhtarları ve çok sayıda çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşmasının ardından; İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU "Kastamonu'ya 2006 yılından bu tarafa 103 milyonluk hibe ödemesi yaptık"Devrekani, Kastamonu'nun tarımsal lokomotiflerinden bir tanesidir. Gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılık anlamında önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle son yıllardaki yatırımlarla birlikte daha da hızlandı ve koşmaya devam ediyor. Burada 112 bin ton şeker pancarı üretimi oluyor, yine 6 bin tona yakın yağlık ayçiçeği, 5 bin tona yakın patates üretimi, 5 bin tona yakında çekirdeklik ayçiçeği üretimimiz mevcut. Bu yatırımlarla birlikte ilçemize büyük işletmelerde geliyor, özellikle hayvancılık alanında işletmeleri daha çok görüyoruz. Bu işletmelerle birlikte hayvancılık için yem bitkisi ekilişlerinde ciddi bir miktarda artış oldu, 40 bin tonun üzerinde bir yem bitkisi üretimimiz mevcut. Dolayısıyla hem süt üretiminde hem de hayvancılığın gelişmesinde önemli lokomotif ilçelerimizden bir tanesi oldu. Birde bunlara ek olarak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Bunun şu anda alt yapı ve üst yapı projeleri onaylandı. Yakında ihale süreci ile birlikte bu yıl içerisinde temeli de atılacak. Seneye de bu projede ilçemizde uygulanmış olacak. Bu proje ile birlikte zaten hayvancılığın önemli merkezlerinden birisine adaydı Devrekâni, bu çerçevede gerek bölgenin gerekse ülkemiz açısından büyük bir değer katacaktır" dedi.

Tanrukulu bu gün ise "75 makinenin toplam bütçesi 4 milyon civarıdır, bunun 2 milyonu hibedir"

2007 yılından itibaren Devrekâni'ye yaklaşık ödenen hibe miktarının 4,5 milyon lira olduğunu söyleyen Tanrıkulu "Bununla birlikte bireysel sulama sistemlerine de hibe desteğinde bulunuyoruz. Yaklaşık 3 milyon lira bireysel sulama sistemleri içinde ödeme yaptık. Hepsini topladığımızda Devrekâni'ye yaklaşık 15 milyon liralık bir hibe ödemesi olmuştur. Bu da burada 30 milyon liralık bir yatırımın gerçekleştiğini gösteriyor. Bakanlığımıza 655 proje göndermiştik. Bunların 420 tanesi onaylandı. Burada 20 milyon liralık bir proje tutarı vardı, yüzde 50 hibeli yani 10 milyon lirası bakanlığımız tarafından karşılanacak. Burada 75 makinenin toplam bütçesi 4 milyon civarıdır. 2 milyonu bakanlığımız tarafından yine ödenecektir" diye ifade etti.

Daha sonra Çiftçimiz Ender BAŞÖREM Konuşmalarında, "Makine almakta zorlandığımız bir dönemde böyle kolaylık sağlanmasını önemsiyoruz" Ben Habeşli köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir çiftçiyim, "Geçen yıl almış olduğum sulama ekipmanı ile 75 dönüm yonca tarlasında sulama ekipmanı almadan önce kuru tarım yapıyordum. İki sefer biçerek ürün alıyordum. Sulama ekipmanı aldıktan sonra aynı araziden 4-5 defa biçim yaparak daha fazla ürün elde ettim ve dolayısıyla daha fazla para kazanmaya başladım. Bu yılda ot, çalı, çim biçme diye tabir ettiğimiz makineyi alarak daha düzgün etkin bir hazırlık yaparak yaklaşık yüzde 30 yakıttan ve zamandan daha çok tasarruf etmemizi sağlayacak olan makineyi alacağım dedi. Devletimizin bu şekildeki hibe desteklerini almakta zorlandığımız makine ekipmanları kolaylıkla alıyor ve tarımda kolaylıklara, ayrıca teknolojik imkanlara kavuşarak ürünlerimize daha fazla artış sağlamasına sebep oluyor. Önümüzdeki yıllarda da makine ekipman desteklerinin artarak devam etmesini talep ediyoruz" Bu konuda emeği geçen herkes teşekkür ederim dedi.

Devamında, Devrekani Belediye Başkanı Engin ALTIKULAÇ, "20 yıl önce ilçemizde iki tane suni sulama yapabilmek için göletimiz bulunuyordu. Bu zaman zarfında Beyler Barajı ve Kulaksızlar Barajının devreyi girmesiyle tarım topraklarımız suya kavuşmasıyla birlikte ayrı bir önem kazandı. Kapalı devre sulama sahasıyla topraklarımızın donatılıyor olması çiftçilerimizin ürünlerini elde ederken birim maliyetini asgariye düşürmelerine ciddi bir katkı sağladı. Önümüzdeki günlerde ilçemizde 5'inci sulama kaynağı olan Çorbacı Köyü Alibey Mahallesindeki barajımızın 2023 yılında yatırım programına alınmış olması ve ihale onayının alınması da gerçekten bizi çok sevindirdi" dedi.

"Sulu tarım sayesinde özellikle pancar üretiminde 1,5 kat daha fazla verim aldık"

Makine ve ekipmanların kazandırılmasında emekleri geçen tüm yetkililere ve çiftçilere teşekkür eden Başkan ALTIKULAÇ, "Makinelerin ilçemize gelmesiyle birlikte hem zamandan hem de iş gücünden büyük avantaj sağladık. Kulaksızlar Barajının kapalı devre sulama sistemiyle Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki hükümetimizin uygulamış olduğu ilçe topraklarımızın toplulaştırma projesi bizim tarım topraklarımıza ayrı bir anlam kattı. Sulama sahasında olan hiçbir arazimiz yoldan yoksun değil. Hiçbir arazimiz etrafına baktığınız zaman şekilsiz değil. Tüm arazilerimizin tarlalarının ortasında bir sulama kanalı bulunuyor. Çiftçilerimiz hiçbir enerji harcamadan arazilerini sulama kanalıyla sulayabiliyor. Bu ilçemiz için çok büyük bir kazanımdır. Dekara verimliliğe baktığımız zaman hayvansal üretimde de hayvan başına kilo almaya baktığımız zaman geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda pancar üretiminde ucuz maliyetli sulu tarıma geçildiğinde üretimde 1,5 kat daha fazla verim sergiledik. Ayrıca Kastamonu'da il genelinde Tarım ve Orman Bakanlığının onayladığı 420 adet projenin 75 tanesinin Devrekani'de olması bizleri gerçekten çok onurlandırıyor ve gururlandırıyor" diye konuştu.

Daha sonra Tarıma Dayalı İhtisas OSB'nin Devrekani'ye kazandırılmasına ramak kaldığını söyleyen ALTIKULAÇ, "2 gün önce üst yapı modül projeleri ile yerleşim planı onaylandı ve 12 projenin yapılarak onaylanması gerekiyor. Kurban Bayramının akabinde de hepsinin onaylanması bekleniyor. Kısa zamanda da ihaleye çıkarak ilk kazmayı sonbahar gibi inşallah bir aksilik çıkmazsa vuracağız. 290 dekar alanda 88 tane üretim yapılacak olan parselin hazır olduğu, üreticiye buyur gel, işletmeni buraya kurabilirsin, bununla alakalı yer aramanıza gerek yok diyebileceğimiz suyu, kanalizasyonu, yolu, interneti başında olan bir alanı burada yatırım yapmak isteyen tüm üreticilerimize gösterebileceğiz. Burasını projelendirirken üretim sektöründeki her bir kesimi dikkate alarak projelendirdik. 100 başlık, 200 başlık, 500 baş ve üzeri, bir tane de 5 bin baş ve üzeri bir parsel ayırdık. Yatırım yapmak isteyen kim var ise, çevre ilçelerimizden, il merkezinden, bizden işletme isteyen olursa kendilerine bizler ziyadesiyle cevap verebileceğiz. Biz bu projemizi sadece Devrekani'nin bir projesi olarak asla görmüyoruz, görmeyeceğiz de. Bu Kastamonu'nun bir projesidir, bölgenin ve ülkenin bir projesidir" şeklinde konuştu.

Konuşmalarında Vali Avni ÇAKIR "Devrekani, tarımda ve hayvancılıkta bizim gururumuz" diyerek şunları söyledi: "Geleceğin tarımda olduğu düşüncesiyle çiftçimizin her zaman daha da güçlenmesi, daha da çok toprakla buluşması, tarımını yaparken gelişen teknolojik imkanlardan en üst seviyeden faydalanması noktasında ve ticari kazancın işine bağlı olarak artmasında hem tarımda hem hayvancılıkta bizlerde arkadaşlarımızla yoğun bir çaba içerisindeyiz. Kastamonu'da 655 proje teklifini bakanlığa gönderdik, bugün itibariyle 420 projemizin de kabulü geldi. Kısa sürede de bunların dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Makine ekipman yanında Kastamonu'da tarımın güçlü olduğu alanlarda ya da zayıf olduğu alanlarda yani güçlendirmek istediğimiz alanlarda da vatandaşlarımıza çeşitli projelerde destek olmaya çalışıyoruz. Devrekâni, bizim tarımda ve hayvancılıkta Kastamonu olarak gururumuz sadece bölgemizde değil, Karadeniz Bölgesinde ve bulunduğu coğrafyanın büyük bir alanında rakipsiz, özellikle hayvancılık konusunda. Tarımda da her geçen gün üzerine daha da katarak üretimini arttıran bir ilçemiz. Bunların daha da artarak devam etmesini temenni ediyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Gösteriden sonra 75 çiftçiye, makine ve ekipmanları dağıtıldı.