T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Devrekâni' de Kadın Kooperatifi Kuruldu

Yayın Tarihi : 16.06.2022

Devrekâni İlçesinde 20 Kadın çiftçinin bir araya gelmesi ile S.S. Devrekâni Girişimci Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu.

Kastamonulu kadınlar üretimde söz sahibi olmaya devam ediyor. Kadınların el emeğini ekonomik değere dönüştürecek ve kadın emeği üretiminin artışına katkı sunmak amacıyla kurulan kadın kooperatifinin ilk adımı Kastamonu İli Devrekâni ilçesinde atıldı.  

Daha sonra, kurucu ortaklar tarafından İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU makamında ziyaret edildi.

İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU; yaptığı kısa konuşmada, kooperatifleşme bir tercih değil, zorunluluktur. Kooperatifler birlikte üretilen, birlikte bölüşülen örgütlenmelerdir. Kooperatifler, üretimin planlanması aşamasından başlayarak üretim sürecini, ürün kalitesini, ürünlerin soframıza gelene kadar olan aşamalarını örgütleyen yapılardır. Kooperatiflerin aldığı her bir karar çiftçinin lehinedir. Bu nedenle ortaklar üretecek kooperatif pazarlayacak sizlerin gelirlerinde artış olacaktır dedi.

Özellikle "Kadın kooperatifinin Devrekâni ilçemizin gelişimi ve tanıtımı açısından büyük bir adım olduğunu, özellikle üretim yapan kadınların emeklerinin ve ürünlerinin değerlendirilmesi aşamasında önemli bir rol oynayacaktır. Kadınların el ele vererek kooperatifleşip tüzel kişilik kazanmaları önemli bir adımdır. Devrekanili kadınlarımıza ve İlimize hayırlı olsun" dedi.