T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YÜREKVEREN ALABALIK TESİSİ İLE SU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Yayın Tarihi : 21.6.2022

​      Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir konuma gelen Türkiye, bu alanda dünyada söz sahibi olmaya başladı. 2018 yılı sonu itibariyle su ürünleri alanında 952 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2023 hedefi olan 1 milyar dolar da yakalanmış oldu. Bakanlığımız 2023 hedefinin gerçekleştirilmiş olmasının ardından hedefi daha yükselterek 2023 hedefini 2 milyar dolara çıkarttı.

     Türkiye, su ürünleri alanında 100'e yakın ülkeye ihracat yaparken, bu ülkeler arasında Japonya, Kore, Amerika gibi su ürünleri konusunda önemli ülkeler de var.

      Bu kapsamda; İlimizde alabalık (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde 1993 yılında faaliyete geçen Yürekveren Alabalık Tesisi sahibi olan Mehmet PİDECİ'nin vefatı sonrası varisi Hakkı PİDECİ' nin başvurusu üzerine tesisin kendisine devri Bakanlığımız tarafından uygun görülmüştür.

      Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, söz konusu tesis yetkilisi Hakkı PİDECİ ile alabalık yetiştiricilik tesisi için su kiralaması sözleşmesi imzaladı. İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, ülkemizin önemli ihracat kalemlerinden olan su ürünleri yetiştiriciliğinde ilimizin de kayda değer ilerleme kaydettiğini ve Bakanlığımızın 2023 yılı su ürünleri ihracat hedefine ulaşmasında önemli katkılar sağladığını belirtti. İlimizin su ürünleri yetiştiricilik kapasitesinin yeni faaliyete geçen tesislerle birlikte yıllık 1436,5 ton olduğunu ifade etti. Sözleşmelerin imzalanmasından sonra karşılıklı olarak vatana, millete, ülke ve il ekonomisine faydalı olması temennilerinde bulunuldu.