T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Taşköprü' de Çiftçilere Makineleri Törenle Teslim Edildi

Yayın Tarihi : 27.6.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde tabandan tavana doğru yaklaşımla, katılımcılığı sağlayan yerel kapasiteyi ve örgütlenmeyi geliştiren, istihdam oluşturma potansiyeli olan üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren tarıma daha küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını esas alan projeler ile üretime yönelik makine ekipman alımı projeleri çerçevesinde almaya hak kazanıp sözleşme imzalayan 70 yatırımcıya makine ekipmanları törenle teslim edildi.

Taşköprü de gerçekleştirilen törene; Vali Avni ÇAKIR, AK Parti Milletvekili Metin ÇELİK, İlçe Kaymakam Çağlar PARTAL, Belediye Başkanı Abdullah ÇATAL, İl Genel Meclisi Başkanı Güray PARÇAL, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, Ziraat Odası Başkanı Murat ÇELİK, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Kurum Amirleri, Teknik personel, Köy Muhtarları ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Programın açılış konuşmasının ardından; İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU "Kastamonu'ya 2006 yılından bu tarafa 103 milyonluk hibe ödemesi yaptık. Taşköprü de Kastamonu'nun tarımsal lokomotiflerinden biridir. Gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılık anlamında önemli bir potansiyele sahiptir. Bu ilçemizde geçmişte üretilen kendir üretimine yeniden başladık inşallah artarak devam edecektir. Sarımsak ise ulusları coğrafi işarete sahiptir. Bizim için çok önemli bir ürünümüz. Biz çiftçimizin her zaman yanındayız onlara destek vermekten mutluluk duyarız. Bu gün ise 70 çiftçimize makine ekipmanlarını teslim edeceğiz. Bu 70 makinenin toplam bütçesi 3,4 milyon civarıdır, bunun 1.7 milyonu hibedir" dedi.

Daha sonra Çiftçimiz Nihat ARSLAN konuşmalarında, " Bakanlığınızın bu destekleri ile tarımda yeni teknolojileri kullanıyoruz. Bu teknolojinin kullanımı ile verim ve üretimde artış olacağını ifade ederek, desteklemelerde emeği geçen herkese ve Bakanlığımıza teşekkür ederim" dedi.

Devamında, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah ÇATAL, " İlçe tarımının kalkınmasında bu gibi desteklemelerin son derece önemlidir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dediği gibi köylü milletin efendisidir" diyerek tarımda nüfusun azalması ile tarımda makine kullanımın önem kazandığını belirtti.

Taşköprü Kaymakamı Çağlar PARTAL, "Taşköprü çiftçisinin her zaman ürettiğini ve üretmeye devam edeceğini" söyleyerek bu desteklemeler ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kastamonu AK Parti Milletvekili Metin ÇELİK konuşmalarında; "Hükümetimiz çeşitli kanallar aracılığıyla çiftçilerimizi her yönden desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini" söyledi. "Bizde Kastamonu'da tarımsal üretimin ve tarımsal çeşitliliğin artırılması konusunda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Konuşmalarında Vali Avni ÇAKIR " Her geçem gün tarımsal altyapının güçlendiğini ve yatırımlarla tarımsal üretimin arttığını ifade etti. 70 projeye ait makine ekipmanın % 50 hibe tutarı 1,700.000, TL olduğunu söyleyen Vali ÇAKIR, yatırımların ilimize bölgemize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Gösteriden sonra 70 çiftçiye, makine ve ekipmanları dağıtıldı.