T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

(IFAD) Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonundan Süt Merkezlerine 1.893.000,00.- TL Hibe Desteği

Yayın Tarihi : 21.7.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonundan hibe olarak 1.893.750,00.- TL (IFAD) karşılanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi çerçevesinde yapımı tamamlanan ve Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (Köy-Koop) tarafından uygulanan "Yeni Süt Toplama Merkezleri Yapımı ve Süt Toplama Merkezlerinin Modernizasyonu" projesi ile yapılan 27 süt toplama merkezinin açılıs töreni Mescit köyünde gerçekleştirildi.

Projenin tanıtım ve açılış töreni İl Müdürlüğümüz Merkez Mescit köyünde gerçekleştirildi. Programa; Sayın Vali Avni ÇAKIR, Milletvekili Metin ÇELİK, Belediye Başkanı Galip VİDİNLİOĞLU, Tarım ve Orman Bakanlığı Etüt Projeler Daire Başkanı Ayniye Şule ÖZEVREN, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, Bartın İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin ÖNDER, TKDK İl Koordinatörü Ahmet KUYULU, AK Parti İl Başkanı Doğan ÜNLÜ, İl Genel Meclisi Başkanı Güray PARÇAL, MHP İl Başkanı Emin ÇINAR, Ak Parti ilçe Başkanı Akif GÜZEL, Ziraat Odası Başkanı Mehmet BUTUR. Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Kurum Amirleri, İlçe Müdürleri,  Şube Müdürleri, Muhtarlar ve çok sayıda çiftçiler katıldı.

Programın açınılışı konuşmalarında Köy Muhtarı Ferhat YAYLACIOĞLU; Programa katılan bütün konuklara sonsuz teşekkürler ederek bu proje ile bölgede süt hayvancılığının daha da gelişeceğini sağlıklı süt üretilerek çitçimize daha fazla gelir sağlayacağını ifade etti. Projede emeği geçen projeyi destekleyen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, İl Müdürümüze, Köy Koop. Başkanına ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Daha sonra Sinevizyon gösterilerinin ardından Köy-Koop Başkanı Erol AKAR konuşmalarında; "Bölgede yakın geçmişte faaliyete geçirdiğimiz Parmakla türbe bölgesi ile birlikte bölgenin ilimizde önemli bir süt havzası haline geleceğine inanıyoruz. Bölgede 30 civarında köy, yaklaşık beş yüzün üzerinde hayvancılık işletmesi var. Parmaklı türbe bölgesini de sayarsak, tesislerden yararlanabilecek olan üretici adedi önemli sayılara ulaşmakta. Tesisimiz çok yeni faaliyete geçirilmiş olmasına rağmen günlük 3 ton civarında süt toplanmaktadır. Parmaklı türbe ile birlikte 11 tonu asmıştır. Sabah aksam toplama yapılmakta olup kalite ile ilgili sorun çok önemli ölçüde asılmıştır. Tesislerden halen 250 civarında üretici yararlanmakta olup bu sayı giderek artmaktadır. Süt fiyatı, ulusal süt konseyince belirlenmiş olan 7,50 TL olarak uygulanmaktadır. Alıcı firmamız tarafından nakliye aracı merkezimize gönderilerek sütün alımını sağlamakta ve Sakarya'da ki fabrikada işlenmektedir. Açılışınız yaptığımız tesislerimizin proje dâhilindeki makine ve ekipmanın ihale bedeli 3.793.941,90.- TL dir, projeden verilen bakanlık desteği 1.893.750,00.- TL dir, birlik tarafından karşılanan öz kaynak ise 1.900.191,00.-TL dir. İlimiz hayvancılığının daha da gelişmesi için önümüzde çok önemli fırsatlar olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Devamında Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU da "IFAD projesinde sayın daire başkanımızın göreve gelişiyle bazı adımlar atılmıştır. İnşallah bundan sonra güzel işlere güzel açılışlara adımlarımızı atacağız. IFAD projesiyle Kastamonu'da hem süt toplama merkezlerinin açılısıyla ki Mescit köyüyle birlikte Taşköprü'de de yapacağımıza açılışlar var su anda. Bir de kapalı sulama sistemleri ve açık sulama sistemlerinin projesi var. Bu sene itibariyle bize gönderilen bütçe ile birlikte bu projelerimizi biz devreye aldık. Yeni süt toplama merkezleri ile birlikte süt toplama projesi modernizasyonu projesi tamamlanmış oldu. Kapalı ve açık sulama sistemleri ile ilgili de şu anda inşaat süreçleri devam etmektedir. Bununla birlikte bu bölgede Mescit köyü ile birlikte 7 köy daha buraya sütünü getiriyor. Bu projeyle birlikte 4 bin 275 çiftçimizin bu projeden yararlanmasına imkan sağlamaktayız. Kastamonu'da süt desteği alan toplam 6 bin çiftçimiz var. Süt toplama merkezi neden önemlidir? Konusuna değinmek isterim. Tüketici kaliteli süt istiyor, fabrika kaliteli süt istiyor, bununla birlikte üretici de kaliteli süt satmak istiyor. Bu bir zincir. Kaliteli süt nedir? Diye soracak olursak dört tane kriter var. Birincisi sağlıklı hayvan ve sağlık koşulları, ikincisi dışarıdan bir katkı olmaması, üçüncüsü sütün içerisinden bir katkı alınmaması ve dördüncüsü sütün en kısa sürede alınıp buraya getiriliyor olması. Kaliteli süt tarifi budur. Peki, kaliteli süt olunca, yetiştiren çiftçimize nasıl bir katkı sağlıyor onu da ifade edeyim, bugün normalde, muhtarımız da ifade etti zaten, sağıp sıcak süt halinde sattığın zaman yaklaşık beş lira civarı bir para var. Buraya getirip burada soğutucuya alıp zaman ulusal süt konseyinin açıkladığı fiyat 7.5 lira, 20 kuruş da devletin desteği var. Arada 2.70 gibi çok büyük bir rakam var. İste bu rakam çiftçimizin kaliteli süt satmasının sağladığı gelir açısından son derece önemli. Biz süt toplama merkezlerini bunun için önemsiyoruz. Süt veya süt hayvancılığı hayvancılığın sürdürülebilmesi açısından bu yüzden önemlidir. Yetiştiricilerimiz geçimlerini, bütün gelirini sattıkları sütlerden sağlamaktadır" dedi.

Törende konuşma yapan, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Etüt ve Projeler Daire Başkanı Dr. Ayniye Sule ÖZEVREN, " Kastamonu ilinde çok önemli ülke ekonomisine katkı sağlayan ürünler bulunuyor. Buğday, arpa, çeltik, sarımsak, patates gibi sanayi ürünleri ve tıbbi ve aromatik bitkiler açısından oldukça önemli. Aslında burada yapacak çok isimiz var. Tarım ve tarıma dayalı sanayi işletmeleri içeresinde 68 adet süt ve süt ürünleri ön planda yer alıyor. Büyükbaş hayvancılık sektörü bu veriyle oldukça Kastamonu'da önemli görülüyor. Yılda 330 bin ton süt üretimi gerçekleştiriliyor. Süt üretiminin alt yapısının güçlendirilmesinin ve sütte soğuk zincir oluşturularak kalitenin ve gelirinin üreticilerimizin arttırılması amacıyla 27 köyümüzde bu tesisler tamamlanmış vaziyettedir. Bugünden itibaren açılışı yapılan süt merkezleri üretime geçiyor. Bu tesislerin toplum tutarı içerisinde Kırsal Dezavantajlar Kalkınma Projesinden sağlanan 1 milyon 893 bin 750 TL'lik bir hibe tutarımız var. Proje çerçevesinde köylerimize 3 adet 5 tonluk süt soğutma tankı, 3 adet 3 tonluk süt soğutma tankı, 3 adet 70 kilowatt'lik jeneratör, 13 adet 40 kilowatt'lik jeneratör, 9 adet baskül otomasyon, 8 adet ön alan tankı, 8 adet pompa, 1 adet süt analiz cihazi, 19 adet ph metre alımı gerçekleştirildiğini ifade etti.

Konuşmalarında Kastamonu Belediyesi Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip VİDİNLİOGLU, Belediye olarak "İlk yıl 45 bin, ikinci yıl 60 bin ve bu yılda 100 bin fidan dasittik. Mutlaka bunu sayıca arttırmalıyız. Pandemiden çıktık ama vaka sayılarımızda artış gözlemleniyor. Son dönemlerde girdi maliyetlerinin artmasıyla enerji fiyatlarındaki artış ile birlikte artık dünyadaki en önemli konunun gıda ve su olduğunu önümüzdeki süreçte hepimiz göreceğiz ve yasayacağız. 1980'li yıllardan sonra şehirli hayat yaşantımızı birazcık revize etmemiz gerekecek. Köy olmadan üretim olmadan hiçbir şey olmuyor. Sütün buraya sağlıklı gelmesinin yolu hayvanında sağlıklı yemesinden geçiyor. Bu bizim içinde geçerli. Çünkü gıda sektörü çok önemli. Çöpün milli servet olduğunu ve bundan mutlaka faydalanmamız gerektiğini idrak etmemiz gerekiyor. Bizler evsel atıklarımızı ne yazık ki evimizde ayırt etmiyoruz, bu milli servetin mutlaka değerlendirilmesi lazım. KASMIB bünyesinde vahşi depolama yapıyoruz bizde, ama bunlar evde ayrışmış olsa bunları küçücük bir çukurun içerisinde üzerini toprakla kapatsak 15 gün sonra gübre olur. Zehirli atıklardan da kurtulmuş olacağız. Üretimi arttıracağız diye artık toprakta kabul etmiyor. Onun için önümüzdeki süreç tarımın çok önem kazandığı bir süreç olacak. Gıdanın ve suyun çok önem kazandığı bir süreç olacak. Bizim bunları bir bütün halinde mutlaka revize etmemiz gerekecek" diye konuştu.

Kastamonu Milletvekili Metin ÇELİK ise yaptığı konuşmada, "Süt ve hayvancılık özellikle Kastamonu'muzun temel dinamiklerinden birisidir. Sulama konusunda biraz Avrupa'dan gelen, bu isi uygulamak için istişareler yapan heyet sulama projelerine sıcak bakmamaktadır. Kastamonu'da küçük sulama işlemleri bu çerçevede yapılabileceğini ifade ettim. Geçen ay Sayın Valimizin imzasıyla yapım işleminin teslimini gerçekleştirdiğimiz kapalı sulama projemizin yapımı hızla devam etmektedir" diye konuştu.

Daha sonra Mevsimsel değişikliklere dikkati çeken Vali Avni ÇAKIR ise, "Geçtiğimiz iki yılda gıda sektöründe yasamış olduğumuz krizleri hepimiz yasadık. Ülke olarak zenginiz bir anlam ifade etmedi, cebinizde paranız var ama alacak ham madde dünyada Allah'a şükür ülkemizde biz çok güçlü yasamadık ama dünyanın sayılı gelişmiş toplumlarında da Amerika'da, İngiltere'de gördünüz, insanlar çılgınca marketlere hücum etti, benzer olaylar bizde de yasandı. Dolayısıyla gelecekte tarıma, hayvancılığa kim sahipse dünyayı onlar yönetecek. Bunu artık herkes öğrenmeye başladı.

Bizler söylüyoruz ama çiftçimizin, köylümüzün bunları kişiselleştirmesi ve anlamaları gerekiyor. Allah'a şükür ben bu yıl ciddi kıpırdanmalar görüyorum, ekilen arazilerimizde rakamlar artışlar oldu. Başta sahsım olmak üzere bunun yani sıra özeleştiri yapıyoruz sahip olduğumuz bu Allah vergisi coğrafyayı yeterince kullanamıyoruz. Meralarımız bomboş, yaylalarımız bomboş, buraları hayvanlarla tekrar doldurmamız lazım. Kastamonu'yu özellikle eski şaşalı tarım ve hayvancılık günlerine döndürmemiz lazım" dedi.

Konuşmaların ardından, Yarışmalarda Türkiye 3. olan Merkez Ortaokulu ekibi, hak oyunları gösterisini sundu. Protokol tarafından Süt Toplama Merkezinin açılış kurdelesi kesildi. Ayrıca tesis gezilerek görevlilerden bilgiler alındı. Öte yandan, üreticilerin emeğinin kazanca dönüştürüldüğü Köy Koop. Bağlı Süt Toplama Merkezleri'nde her gün 2 bin 100 üreticiden yaklaşık 180 ton süt toplanarak ulusal süt firmalarına pazarlandığını, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi çerçevesinde verilen hibe desteğiyle yeniden yapımı ve modernizasyonu tamamlanan Süt Merkezleri sayesinde süt toplama işi, artık Köy-Koop bünyesinde yapılacak ve çiğ süt olarak süt isleme tesislerine pazarlanacak. dedi.