T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SEYDİLER İLÇESİNDE BUZAĞI YARIŞMASI YAPILDI

Yayın Tarihi : 11.9.2022

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kastamonu ve Seydiler'e gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 97. Yıldönümü vesilesi ile tertip edilen 2. Geleneksel Şehit Şerife Bacı Kültür Etkinlikleri kapsamında Seydiler İlçemizde buzağı yarışması düzenlendi.

Yarışma 0-6 aylık yaş aralığında olan dişi ve erkek buzağılar olmak üzere iki ayrı kategorilerde yapıldı. Erkek kategorisinde 18 yarışmacı dişi kategorisinde 15 yarışmacı olmak üzere toplam 33 yetiştiricinin katılımları ile gerçekleştirilen yarışmada her iki kategori ayrı ayrı olarak değerlendirilerek dereceye giren 6 yetiştiriciye ödüller verildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm yetiştiricilere de yem hediye edildi.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce görevlendirilen Ziraat Mühendisi (Zooteknist) Uğur BAĞÇE, Veteriner Hekimi Pelin ÇANTA ve Veteriner Hekimi Müşerref Bile BAŞAR'ın katılımları ile oluşturulan değerlendirme jürisi dereceye giren buzağıların tespitini gerçekleştirdi.

Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilimizde, hayvan yetiştiriciliği konusunda iddialı olan Seydiler İlçemizin gençleri ve kadın üreticilerimizin de hayvan yetiştiriciliğine teşvik edilmesi planlanan yarışmada ayrıca farklı ırkların da tanıtımı yapıldı. Bunun yanında Kamu Kurumlarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve yetiştiricilerimizin bir araya gelmesi sağlanarak ilçemiz yetiştiricilerinin talepleri ve proje önerilenin de yerinde tespit ve değerlendirilmesi imkânı da oluşturulmuş oldu.

Yarışmaya katılım sağlayan tüm yetiştiricilerimize teşekkür ediyoruz.