T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Eylül Ayı İlçe Müdürleri İstişare Toplantısı İnebolu'da Gerçekleşti

Yayın Tarihi : 16.9.2022

İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, İl Müdür Yardımcıları Mücahit Temur ve Özcan Gazioğlu il 19 ilçe müdürünün katılımı ile Kastamonu tarımının son bir aylık değerlendirmesinin yapıldığı İstişare Toplantısı 15 Eylül 2022 Perşembe günü İnebolu Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde 06 Eylül 2022 tarihinde fındık alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi İnebolu Geçici Alım Merkezi ziyaret edildi.

Fındık alımı esnasında kısa bir açıklama yapan Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu " İlimizde fındık tarımı yapılan ilçelere hizmet edecek Geçici alım merkezinin açılmasında büyük gayreti olan başta TMO Genel Müdürümüz ve ekibine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İnebolu, Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin ve Doğanyurt ilçelerine hizmet edecek geçici alım merkezi ziyaretine İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, TMO Çorum Şube Müdürü Turan Ekmekçi, İnebolu Belediye Başkan Vekili Fiğen Pehlivan ile İnebolu Ziraat Odası Başkanı da katıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi eksperi ve İnebolu Geçici Alım Merkezi Müdürü Ayşe Cücülü fındık alım aşamaları ve kriterleri hakkında bilgi verdi. Fındık eksperlerince değerlendirilen fındık en az %40 randıman, en fazla %6,5 nem,  %5 çatlak, kırık ve %3 çürük bozuk alınabilirken % 50 randımanda Giresun kalitede 53,00 TL, Levant kalitede 52,00 TL, Sivri fındıkta 51,00 TL ve Standart dışı fındıklar ise 46,00TL fiyat oluştuğu, 20 gün içinde üreticilerin banka hesabına ödemesi yapılacağı, oluşan fiyata %2 stopaj haricinde kesinti uygulanmadığı belirtildi. Bir yıllık emeğin ürünü olan fındığın doğru kurutulması ve depolanması alımda üreticinin mağdur olmaması ve üründe aflotoksin oluşumunun ekonomik kayıp yanı sıra gıda güvenirliği açılarından da önemine vurgu yapıldı. İlk kez yeni bir sınıf olarak standart dışı fındık alım fiyatı açıklanmış olup gelecek yıllarda badem fındık çeşidinin tombul fındıktan ayrı toplanması vurgusu yapıldı. 

Ülke genelinde fındıkta fiyat istikrarı, üreticilerin piyasa şartlarından zarar görmemesi ve finans ihtiyacının giderilmesi amacıyla müdahale alımına giren Toprak Mahsulleri Ofisi İlimizde ilk kez 2019 yılında fındık alımı gerçekleştirmişti.

Toplantı sonrasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Ağustos 2025'te tarihi Şapka Nutkunu okuduğu İnebolu Türk Ocağı Müzesi gezilerek Yarbaşı Merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çekilerek vedalaşıldı.