T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2024 yılı Yıllık Çalışma Plan ve Bütçe Çalıştayı

Yayın Tarihi : 18.12.2023

​                               Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2024 yılı Yıllık Çalışma Plan ve Bütçe Çalıştayı

         Bakanlığımızca uygulanan ve bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından sağlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP)'nin 2024 yılı Yıllık Çalışma Plan ve Bütçe Çalıştayı 10-12 Aralık 2023 tarihleri arasında Antalya İlinde gerçekleştirildi. Çalıştay, Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Osman Yıldız'ın açılış konuşmasıyla başladı. Kırsal alanlarda yapılan projelere çok önem verdiklerini belirten Sn. Yıldız, daha fazla üreticiye ulaşılması için proje faaliyetlerinin hız kazanması ve taşra teşkilatının merkezle birlikte koordinasyon halinde çalışmasının önemine vurgu yaptı. Projenin şimdiye kadar kaydettiği ilerlemenin kırsal kesimde yaşayanlar için çok etkili sonuçlar verdiğini belirterek, kırsalda sürdürülebilir kırsal kalkınmanın üzerinde önemle durduklarını, 8 ilin kırsal alanlarında gerçekleştirilen projenin sürdürülebilir olması için gerekli çabanın da gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Daha sonrasında Etüt ve Projeler Daire Başkanı Dr. Ayniye Şule ÖZVEREN konuşmasıyla 2023 yılını başarılı ve hedeflerimize ulaşarak yoğun bir çalışmayla geçirdiğimizi dile getirerek 2024 yılını da aynı özveriyle daha çok çalışarak hedeflerimize ulaşacağımızı konuşmalarında ifade etmiştir.

         Çalıştaya İlimizden; Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdür V. Özcan GAZİOĞLU, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü V. Cumhur Hakkı GÜLLÜ, Bölge Koordinatörü Dr. Murat DEMİRBÜK, İl Koordinatörü Cihat SİPAHİ, İPYB personelleri, İlçe ÇDE Personelleri ve UNDP personelleri katılımıyla gerçekleşmiştir. Batı Karadeniz Bölgesinin proje illerinin Bölge Koordinatörümüz Dr. Murat DEMİRBÜK'ün sunumuyla ve Doğu Akdeniz Bölgesi illerinin 2023 yılı değerlendirme ve 2024 yılı planlama sunumlarıyla devam etti. Devamında, Doğu Akdeniz ve Batı Karadeniz bölgeleri olmak üzere iki gruba ayrılan iller, bütçe masa çalışmalarını gerçekleştirdi. Üç gün süren çalıştayda, KDAKP 2024 yılı YÇPB'si ve finansal tabloları oluşturulduktan sonra Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından nihai hale getirildi.

Çalıştayda Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Osman Yıldız tarafından İl Müdürümüz Özcan GAZİOĞLU'na plaket takdim edildi.