T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Araç İlçesi İğdir Köyüne Sebze-Meyve Kapalı Pazar Yeri Yapımı Tamamlandı.

Yayın Tarihi : 4.01.2024

Araç İlçesi İğdir Köyüne Sebze-Meyve Kapalı Pazar Yeri Yapımı Tamamlandı

Bakanlığımız tarafından uygulanan ve bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından karşılanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında 2023 yılında yapımına başlanan Araç İğdir Köyüne, Sebze- Meyve Kapalı Pazar Yeri Yapımı yıl sonu itibariyle tamamlandı. Kastamonu İl Özel İdaresi ve Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen Projenin Maliyeti 8.758.105,25 TL olup finansmanın tamamı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi tarafından karşılanmıştır.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü V. Özcan GAZİOĞLU, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cumhur Hakkı GÜLLÜ, Araç İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent BİLEN ve Araç İğdir Köyü Muhtarı Ramazan USTA tamamlanan kapalı pazarı yerinde inceleyerek teslim aldılar.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü V. Özcan GAZİOĞLU; yapımı tamamlanan kapalı pazar yerinin önemine değinerek, Başta kırsal alandaki kadınlar olmak üzere çiftçilerimizin üretmiş oldukları yöresel ürünler ve diğer sebze ve meyveler açık alanda derme çatma haldeki pazar yerinde pazarlanmakta, özellikle rüzgârlı, yağışlı ve soğuk havalarda kurulan bu pazar yerinde olumsuz hava şartları nedeniyle alıcı sayısı düşmekte, kurulan pazar kısa sürede dağılmakta ve özellikle kadınlar ürettikleri ürünlerin bir kısmını satamadan köylerine dönmek ya da düşük fiyatla toptancılara satma zorunda kalmaktaydılar. Üstü kapalı pazar yeri yapımı ile tüm bu olumsuzluklar ortadan kalkarak hem üreticiler hem de tüketiciler için daha sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlanmış oldu. Bölgedeki üreticilerin ürünlerini sattıkları İğdir köyünde kurulan açık pazar yerinin kapalı hale getirilmesi ilçe kırsalındaki üreticilerin yanında çevre ilçelerdeki üreticiler ve bölgedeki tüketiciler için de önemli bir eksikliği ortadan kaldırmış olacağını ifade etti. GAZİOĞLU, 05.01.2024 tarihinden itibaren İğdir Halkına hizmet vermeye başlayacak olan Kapalı Meyve-Sebze Pazar yerinin, Tüm Halkımıza hayırlı olsun temennisinde bulundu.