T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“BENİM ENGELİM ÜRETİM YAPMAMA ENGEL DEĞİL” PROJESİ KAPSAMINDA KADIN KOOPERATİFLERİ VE İHSAN OZANOĞLU ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULU ÖĞRETMENLERİ İLE BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ.

Yayın Tarihi : 4.01.2024

“BENİM ENGELİM ÜRETİM YAPMAMA ENGEL DEĞİL" PROJESİ KAPSAMINDA KADIN KOOPERATİFLERİ VE İHSAN OZANOĞLU ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULU ÖĞRETMENLERİ İLE BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ.

 

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından onaylanarak uygulamaya başlanılan “BENİM ENGELİ ÜRETİM YAPMAMA ENGEL DEĞİL PROJESİ", kapsamında AK Parti Kastamonu Milletvekili Sayın Fatma Serap EKMEKÇİ Hanımefendinin katılımları ile Sarıkonak Kadın Kooperatifinin ev sahipliğinde paydaş toplantısı gerçekleştirildi.

Proje Paydaş Toplantısı; AK Parti Kastamonu Milletvekili Sayın Fatma Serap EKMEKÇİ Hanımefendinin himayelerinde, İl tarım ve Orman Müdürü Özcan GAZİOĞLU, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur ERTOP; Proje Koordinatörleri Ziraat Mühendisi Ömür ONUR ve Sosyolog Aysu KÖSERECEP, İhsan OZANOĞLU Özel Eğitim meslek Okulu Müdür Yardımcısı Hatice YALÇIN ve El Sanatları Öğretmeni Türkan ÖZDEMİR, Proje Paydaşları olan, Sarıkonak Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mihriban TÜFEKÇİ, Daday Üreten Eller Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esra APAYDIN, Hanönü Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Melahat ŞENGÜL ve Devrekâni Girişimci Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı  Neslihan AÇAR ve kooperatif ortaklarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda söz alan Sayın Fatma Serap EKMEKÇİ; "Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan ve kategorisi bağlamında ilk olma özelliği gösteren “Benim Engelim Üretim Yapmama Engel Değil Projesi", Özel Bireyleri ve annelerini hedef almakta olup, proje sonunda bu bireylerin topluma kazandırılacak olması çok önemli. Bu tarz projeler ile hiç kimseyi geride bırakmayacağız. Beraber çıktığımız bu yolda elimizden gelen her türlü desteği vermek bizim en önemli görevlerimizden biri olacaktır. Projede de söylediğimiz gibi: “BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ" diyerek sözlerini tamamladı.

Programın devamında Proje Koordinatörleri tarafından 2023 yılında yapılanlar ve 2024 yılında yapılacak olanlar ile ilgili bilgi verildi.

Bu proje Tarım ve Orman Bakanlığında ilk kez uygulanan bir 'Sosyal Sorumluluk Projesi' olup; 2023 yılında 200.000 TL. bütçe kullanılmış; 2024 yılında ise 148.000 TL lik bütçe talebi yapılmıştır. Projede İhsan OZANOĞLU Özel Eğitim Meslek Okulunda eğitim gören 10 özel birey ve annesine 200' er metrekare çilek bahçesi tesis edilecek ve kendilerine teknik destek sağlanacaktır. Kurulacak bahçelere ait tüm malzemeler (malç malzemesi, damlama sulama boruları, su tankları, 12.000 adet çilek fidesi, sıvı gübre ve diğer yan malzemeler) Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanacak bütçe ile temin edilecek olup ailelerimizden hiçbir maddi katkı talep edilmeyecektir.

Projemizin önce İlimize sonra ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, bu tür projelerin bundan sonraki yıllarda daha da çoğalarak uygulanmasını arzu ediyoruz.