T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KDAKP Genç Girişimcilerle Hibe Sözleşmeleri İmzalandı.

Yayın Tarihi : 8.05.2024

KDAKP Genç Girişimcilerle Hibe Sözleşmeleri İmzalandı.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) Kastamonu İli 2024 yılı bütçesi kapsamında gerçekleştirilecek olan “Kurulum hibesi - genç girişimciler (çiftlik içi ve dışı)" Hibe Sözleşmeleri 06.05.2024 tarihinde İl Müdürlüğümüzde düzenlenen törenle imzalandı.

İmza törenine İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cumhur Hakkı GÜLLÜ, KDAKP İl Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Cihat SİPAHİ, KDAKP İPYB personelleri Ziraat Yüksek Mühendisi Şükrü KAYNAŞ ve Ziraat Mühendisi Halit Özgür İHTİYAR ile hibe desteğine hak kazanan genç çiftçilerimiz katıldı.

Törende konuşan İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında ilimizde uygulanan projeler hakkında bilgi verdi. TANRIKULU; Proje kapsamında geçtiğimiz yıl eğitime katılarak sertifika alan genç çiftçilerimiz detaylı iş ve finansman planlarını hazırlayarak İl Müdürlüğümüze başvurularını yapmışlar ve yapılan değerlendirme sonucunda başlangıç hibesi almaya hak kazanan gençlerimiz %70 oranında hibe desteğinden faydalanabileceklerdir. Genç Girişimci Başlangıç Paketinde gençlerin %30 oranındaki katkılarını, iş planlarına bağlı olarak, ayni veya nakdi şekilde yapma olasılıklarının bulunduğunu belirterek proje kapsamında gençlerimize 927.696,00 TL hibe desteği verileceğini, projenin KDV hariç toplam tutarının ise 1.323.100,00 TL olduğunu ifade etti.

Daha sonra KDAKP İPYB personelleri Ziraat Yüksek Mühendisi Şükrü KAYNAŞ ve Ziraat Mühendisi Halit Özgür İHTİYAR tarafından genç girişimcilere, hibe sözleşmesi sonrası yapılacak iş ve işlemler, yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlar, satın alma süreci ve hibe ödeme talep dosyası hazırlama konularında bilgilendirme yapıldı.