T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KDAKP 250 m2 Sera Kurulumu Hibe Sözleşmeleri İmzalandı.

Yayın Tarihi : 8.05.2024


KDAKP 250 m2 Sera Kurulumu Hibe Sözleşmeleri İmzalandı.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) Kastamonu İli 2024 yılı bütçesi Değer Zincirinin Gelişmesine Yönelik Bireysel Yatırımların Desteklenmesi Kümelenme Yatırım Ortaklığı (Bireysel Hibeler) kapsamında gerçekleştirilecek olan “250 m2 Sera Kurulumu" Hibe Sözleşmeleri 07.05.2024 tarihinde İl Müdürlüğümüz Güray KOÇAK toplantı salonunda düzenlenen törenle imzalandı

İmza törenine İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU, İl Müdür Yardımcımız Mücahit TEMUR, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürümüz Cumhur Hakkı GÜLLÜ, , KDAKP Bölge Koordinatörü Dr. Murat DEMİRBÜK, KDAKP Kastamonu İl Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Cihat SİPAHİ, KDAKP İPYB personelleri Uzman Veteriner Hekim Dr. Emre DEMİRCİ, Ziraat Yüksek Mühendisi Şükrü KAYNAŞ, Ziraat Mühendisi Halit Özgür İHTİYAR, Ziraat Mühendisi Feyim AKGÜN, Gıda Mühendisi H. Serra ÇETİN ve ÇDE personeli Ziraat Mühendisi Sümeyra DEMİREL SARIOĞLU ile 250 m2 Sera Kurulumu için hibe desteğine hak kazanan çiftçiler katıldı.

Törende konuşan İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında ilimizde uygulanan projeler hakkında bilgi verdi. TANRIKULU, Bireysel Hibeler kapsamında 30 çiftçimize 250 m2 Sera Kurulumu için hibe desteği verileceğini, projenin KDV hariç toplam tutarının 12.000,000,00 TL, hibe tutarının ise 8.400.000,00 TL olduğunu ifade etti. TANRIKULU son dönemde daha da belirgin olarak yaşadığımız iklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki etkilerinin azaltılması noktasında örtü altı tarımının daha da önem kazandığını belirterek yetiştiricilerin üretim sezonunu uzatarak pazara sürekli ürün çıkarmalarını sağlamak ve birim alandan elde edilen geliri arttırarak küçük ölçekli çiftçilerin refah ve direncinin yükseltilmesini amaçladıklarını ifade ederek yatırımların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Daha sonra KDAKP İl Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Cihat SİPAHİ tarafından yatırımcılara, hibe sözleşmesi sonrası yapılacak iş ve işlemler, yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlar, satın alma süreci ve hibe ödeme talep dosyası hazırlama konularında ayrıntılı bir sunum yapıldı. Yatırımcılardan gelen soruların cevaplanması ve toplu fotoğraf çekimi ile imza töreni sonlandırıldı.