T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KDAKP Bölge Toplantısı

Yayın Tarihi : 13.05.2024

Bakanlığımızca yürütülmekte olan ve bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından karşılanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) Yıllık çalışma plan ve bütçesinde yer alan planlanmış faaliyetler içinde yer alan Markalaşma ve Coğrafi İşaret Alımı konusunda Bakanlığımız uzmanlarınca bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

08.05.2024 tarihinde İl Müdürlüğümüz Güray KOÇAK toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına İl Müdür Vekilimiz Mücahit TEMUR, TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet KUYULU, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü V. Cumhur Hakkı GÜLLÜ, Bakanlığımız Etüt ve Projeler Daire Başkanlığından Proje Uygulama Çalışma Grup Sorumlusu Nejla FURTUNA, KDAKP Proje Sorumlusu Nejat AYDIN, Agronomist Ender YEŞİL, Tarımsal Pazarlama Daire Başkanlığından Mutlugün BAYHAN, KDAKP Bölge Koordinatörü Dr. Murat DEMİRBÜK, KDAKP Kastamonu İl Koordinatörü Cihat SİPAHİ, Kastamonu İPYB Personelleri Şükrü KAYNAŞ, Halit Özgür İHTİYAR, Emre DEMİRCİ, Hicret Serra ÇETİN,  Bartın İPYB Personeli Ercan GÜRBÜZ, Çankırı İPYB Personeli Seyit Ahmet AKIN, Ramazan ASLAN, Sinop İPYB Personelleri Ramazan DEMİRAL, İbrahim TUNCAY, KUZKA'dan Dr. Turgay YILDIZ, Bölge illerinde faaliyet gösteren Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanları ile Birlik temsilcileri katılım sağladılar.

Toplantının açılışında konuşan İl Müdür Vekilimiz Mücahit TEMUR Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında ilimizde uygulanan projeler hakkında bilgi verdi. TEMUR, değer zinciri kapsamında markalaşma ve coğrafi işaret konusunda farkındalık yaratmak ve üretilen ürünlere katma değer sağlamak konusunda son derece faydalı olacağını değerlendirdiğimiz bu toplantının faydalı olması temennisinde bulundu.

Daha sonra Proje Uygulama Çalışma Grup Sorumlusu Nejla FURTUNA Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında Markalaşma ve Coğrafi İşaret Alımı konusunda yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakanlığımız TRGM Tarımsal Pazarlama Daire Başkanlığından Mutlugün BAYHAN'ın Coğrafi İşaret Alımı ve UNDP Uzmanı Agronomist Ender YEŞİL'in Markalaşma konulu sunumlarının ardından soru cevap ve karşılıklı görüş alışverişi ile program sona erdi.