T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KASTAMONU ARICILARI KENDİ ANA ARI İHTİYAÇLARINI, KENDİLERİ ÜRETEREK KARŞILAYACAK

Yayın Tarihi : 14.05.2024
İlimiz bal arı üreticilerimizin en önemli sorunu, kaliteli ana arı ihtiyacıdır. Bu amaç ile koordinasyon ve tarımsal veriler şubesinde görevli, Dr.  Banu Çiçek BİDECİ, Kadir ÇAVDAR ve Ferhat ÖZGÖVERCİKLİ tarafından hazırlanan Tarım ve Orman bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürlüğümüze sunulan projemiz ile bu ihtiyaç karşılanacaktır. Projenin bütçesi 702.000 TL olup, bunun 564.000 TL'si bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır.  Kastamonu Arıcılar birliğinin ortak olduğu, proje kapsamında, 750 adet üstten yemlikli arı kovanı, 1000 adet ana arı kafesi, 250 adet larva transfer kalemi, 500 adet metal ana arı ızgarası ve 50 adet ana arı işaretleme kalemi gibi ekipmanlar dağıtılacaktır. Bu setlerin dağıtımı, arı sütü üretimi ve ana arı üretimi sertifikasını almaya hak kazanan üreticilere verilecektir.

Projenin açılış toplantısına, Koordinasyon ve Tarımsal veriler şube müdürü Uğur ERTOP ve İl Müdürü Vekili Mücahit TEMUR katılmıştır. Eğitim, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü müdürlüğünden, arıcılık konusunda uzam olan Ziraat Yüksek Mühendisi Ümit KARATAŞ ile teorik ve uygulamalı bir şekilde bir hafta sürecektir.

Bu proje Kastamonu arıcılarının ana arı üretimine yönelik daha etkin bir şekilde çalışmalarını sağlayacak ve bölgemizin arıcılık potansiyelini artıracaktır.​