T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KASTAMONU ARICILARININ ANA ARI İHTİYACININ İŞLETMEDE ÜRETİLMESİ PROJESİNİN KAPANIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 17.05.2024

İlimiz Arı Yetiştiricilerinin  en önemli sorunlarından olan ana arı ihtiyacının işletmelerde yetiştirilmesi amacı ile İl Müdürülüğümüz tarafından hazırlanan ve Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği ile Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü ortaklığı ile  hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından fonlanan Ana sarı Yetiştiriciliği Projesi kapanış toplantısı gerçekleştirildi.
Kastamonu arıcılarının ana arı üretimine yönelik daha etkin bir şekilde çalışmalarını sağlayacak ve bölgemizin arıcılık potansiyelini artıracak olan bu projenin bütçesi 702.000 TL olup, bunun 564.000 TL’si Bakanlığımız tarafından fonlandı. Proje kapsamında, 50 arı yetiştiricisine toplam 750 adet üstten yemlikli arı kovanı, 1000 adet ana arı kafesi, 250 adet larva transfer kalemi, 500 adet metal ana arı ızgarası ve 50 adet ana arı işaretleme kalemi gibi ekipmanlar dağıtıldı.
İl Müdürlüğümüz Güray Koçak Toplantı Salonunda gerçekleşen kapanış toplantısına, İl Müdürü Bekir Yücel TANRIKULU, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur ERTOP, Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cem BAŞAR, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Ümit KARATAŞ, il müdürlüğümüz teknik personeli ile arı yetiştiricileri katıldı.
Toplantıda Projede emeği geçen proje ekibi Veteriner Hekim Dr. Gül Banu ÇİÇEK BİDECİ, Yüksek Ziraat Mühendisi Ferhat ÖZGÖVERCİKLİ, Ziraat Mühendisi Kadir ÇAVDAR ve Ziraat Mühendisi Harun DEMİRCİ ile Kurs eğitmeni Yüksek Ziraat Mühendisi Ümit KARATAŞ'a, İl Müdürümüz Bekir Yücel TANRIKULU ve Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cem BAŞAR tarafından plaket takdim edildi.