8.10.2018 / Gösterim Sayısı : 81

İlimiz Merkez Köyleri Genç Çiftçileri Koyunlarına Kavuştu

#2018.10.08 Koyun

24 Mart 2018 tarih ve 30270 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Tebliği (Tebliğ No; 2018/12)  kapsamında; Bakanlığımız tarafından İlimize tahsis edilen 8.370.000 TL. Ödenek karşılığında desteklenmesine karar verilen 279 projenin uygulaması devam ediyor.

Bu kapsamda, "Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi" çerçevesinde daha önce 50 genç çiftçiye 1700 küçükbaş hayvan teslim edilmişti.

Devamında üçüncü parti olarak, İlimiz Merkez'de 9 genç çiftçiye 306 baş Akkaraman ırkı hayvan törenle teslim edildi.

İlimiz Merkez Canlı Hayvan Pazarında yapılan teslim törenine; İl Tarım ve Orman Müdürü V. Murat TÜRKMEN, İl Müdür Yardımcısı Mücahit TEMUR, İl Müdür Yardımcısı V. Ahmet DENİZ, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Halis Turgut BAYDAR, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan ÇELEBİCAN, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem CANBAZ, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet ERDEN, teknik personel, genç çiftçiler ve aileleri katıldı.

Proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan, İl Müdürü V. Murat TÜRKMEN; Bakanlığımız tarafından kırsalda genç nüfusun istihdamına katkıda bulunması için "Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi" Programı'nın uygulamaya koyulduğunu söyledi. Bu tür projelerin ilimiz için çok önemli olduğunu, genç çiftçilerimize hibe şeklinde verilen bu hayvanlarına çok iyi bakmalarını, çoğaltarak gelirlerini artırmalarını arzuladıklarını ifade etti.

Murat TÜRKMEN açıklamasının devamında; "Bu konuda genç çiftçilere başarılar dilerken, projenin hayvancılığın gelişmesinin ülkemiz tarını için çok önemli olduğunu, dağıtımı yapılacak küçükbaş hayvanların genç çiftçilere, İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilediğini" belirtti.

Genç çiftçileri yalnız bırakmayan Koyun ve keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem CANBAZ yaptığı kısa konuşmasında; "Yapılan bu projeden birlik olarak çok mutlu olduklarını, koyun ve keçi yetiştiricilerinin birliğe üye olmalarını ve başarılı olmalarını dilerim" dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında; genç çiftçilere koyunları kura ile teslimin ardından, tören son buldu.

''